IT-Connection Sp. z o.o.

ikona tel. 530 303 355
ikona biuro@it-connection.pl

Dysk SAS czy SATA?

02.04.2020 r.

zdjęcie

Dysk SAS czy SATA – jakie są między nimi różnice?

Złącza SATA i SAS służą do podłączania komponentów komputerowych, takich jak dyski twarde lub dyski multimedialne, do płyt głównych.

SATA to dysk magnetyczny, w którym dane zapisywane są na okrągłych aluminiowych talerzach, znajdujących się w jego obudowie. Do zapisu i odczytu służy tu specjalna głowica umieszczona na ruchomym, elastycznym ramieniu. Sposób działania tego rodzaju dysku możemy porównać do gramofonu. Każdorazowe odczytanie/zapisanie danych powoduje zmianę położenia głowicy nad powierzchnią obracającego się talerza. Mimo że taka operacja trwa bardzo krótko, przekłada się ona na dłuższy czas potrzebny na dostęp do danych, a w efekcie – na zmniejszenie wydajności.

Dyski Serial Attached SCSI (SAS), zastępując starsze nośniki SCSI, stały się popularnym standardem w sprzęcie komputerowym, przeznaczonym dla klientów biznesowych (serwery, stacje robocze itp.). Wykorzystują one zestawy komend dysków SCSI dla zaawansowanych funkcjonalności. W porównaniu z nośnikami SATA, są najbardziej niezawodne, charakteryzują się największą wydajnością i skutecznością pracy nawet przy bardzo dużych obciążeniach.

 

Dysk SATA (Serial Advanced Technology Attachment) – jest to niedrogi dysk o dużej pojemności, jego żywotność sięga do 1, 2 miliona godzin użytkowania w temperaturze 25 °, prędkość przesyłania danych osiąga 6 Gb / s, kabel do transmisji danych może mieć długość do około 1 m , moc i dane transmitowane przez kabel podzielone są na dwa połączenia. Jest on tańszy od dysku SAS o tej samej pojemności.

Dysk SAS (Serial Attached SCSI) -jest to dysk charakteryzujący się bardzo szybką transmisją danych oraz dłuższym okresem niezawodności, jego żywotność sięga do 1, 6 miliona godzin użytkowania w temperaturze 45 °, prędkość przesyłania danych osiąga 6 Gb /s, kabel do transmisji danych może mieć długość do około 10 m , moc i dane transmitowane przez kabel za pomocą jednego połączenia. Jest on droższy od dysku SATA o tej samej pojemności, osiąga mniejsze pojemności maksymalne oraz zużywa więcej energii.

 

Z uwagi na swoją wyższą niezawodność oraz wyższą prędkość przesyłania danych dyski SAS stosowane są głównie w serwerach. W komputerach osobistych najczęściej mamy do czynienia z interfejsem SATA. Umożliwia on zgromadzenie większej ilości danych (wyższa pojemność) przy niższym koszcie zakupu.

źródło obrazka kwejk.pl