IT-Connection Sp. z o.o.

ikona tel. 530 303 355
ikona biuro@it-connection.pl

Jaką żywotność mają dyski twarde?

20.03.2020 r.

zdjęcie

Jaką żywotność mają dyski twarde? Kiedy wymienić dysk twardy?

Dysk twardy – najważniejsze informacje

Najgorsze awarie w komputerach osobistych dotyczą zasilaczy oraz dysków twardych. Pierwsze z wymienionych urządzeń może spowodować, że spaleniu lub poważnemu uszkodzeniu ulegną pozostałe podzespoły, natomiast drugie doprowadzi do utraty zapisanych plików – ich odzyskanie jest czasochłonne i przeważnie bardzo drogie. Czasem może być nawet niemożliwe.

Zawsze warto dysponować kopiami najważniejszych plików. Mimo wszystko, dobrze jest znać możliwości swojego sprzętu, tak abyśmy dokładnie wiedzieli, po jakim czasie możemy spodziewać się problemów. Nie zawsze jednak ten moment da się przewidzieć. Utracie mogą ulec nie tylko prywatne zdjęcia i filmy, ale również cenne bazy danych bez których funkcjonowanie twojej firmy może być znacznie utrudnione lub wręcz nie możliwe.

Ile lat wytrzymuje dysk twardy?

Rozróżniamy głównie 2 typy dysków – talerzowe HDD oraz półprzewodnikowe SSD. Zdarza się, że występują również modele hybrydowe SSHD stanowiące połączenie obu rozwiązań.

W wymienionych modelach największe znaczenie ma konstrukcja dysków. W przypadku urządzeń HDD, mamy do czynienia z częściami ruchomymi talerze i głowice. Z tego powodu są one znacznie bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne niż dyski SSD, których budowa oparta jest na pamięci flash.

Ile wytrzymuje dysk twardy HDD?

Statystyki wskazują, że przez pierwsze 18 miesięcy korzystania z dysków twardych talerzowych, awarii ulega mniej niż 10 procent z nich. Wpływ na to ma oczywiście również ich eksploatacja. Granicą, po przekroczeniu której problemy zaczynają się nawarstwiać i dyski częściej się psują, jest okres 3 lat.

Żywotność dysku twardego możemy jednak wydłużyć gdy:

  • Dysk zostanie zamontowany w pozycji poziomej
  • Zapewnimy odpowiednią temperaturę, którą osiągnie dysk w czasie pracy. Jeśli temperatury są zbyt wysokie warto zapewnić dodatkowe chłodzenie lub choćby wyczyścić istniejący sprzęt chłodzący. W przypadku montażu kilku dysków należy zachować między nimi odstęp by zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
  • Dysk zostanie stabilnie zamontowany, aby nie poruszał się w czasie pracy. Wyeliminuje to niepotrzebne drgania. Ponad to warto ograniczyć przenoszenie sprzętu, gdy dysk jest uruchomiony.
  • Kontrolujemy jego stan oraz występujące błędy. Dzięki temu możemy przynajmniej przenieść istotne dane na inny nośnik zanim dojdzie do uszkodzenia.

Żywotność dysku SSD

Urządzenia półprzewodnikowe stają się coraz bardziej popularne, dzieje się to za sprawą znaczącego spadku ich cen.

Modele  półprzewodnikowe są znacznie odporniejsze na różnego rodzaju obciążenia, związane z przenoszeniem sprzętu czy też wibracjami generowanymi podczas pracy. Ich prędkość działania znacząco przewyższa prędkość dysków HDD. Wszystko dzięki zastosowaniu stałej pamięci flash. Dzięki temu żywotność takich dysków jest znacznie dłuższa.

Co jednak istotne, wiele w tym przypadku zależy od tego, w jaki sposób pamięć flash jest skonstruowana. Podczas zakupu dysku, warto zwrócić uwagę na parametr związany z maksymalną liczbą cykli, które polegają na programowaniu i kasowaniu jednej komórki pamięci. W efekcie, zakupić możemy urządzenie o krótsze bądź dłuższej żywotności.

Dyski SSD są w stanie działać średnio znacznie dłużej niż wspomniane już 3 lata w przypadku dysków HDD. Czas ten wydłuża się nawet ponad trzykrotnie do około 10 lat.

Warto wiedzieć!

Niezależnie od tego, na jaki dysk się zdecydujemy, warto regularnie monitorować jego pracę. Możemy znaleźć wiele zewnętrznych programów, a za ich pomocą będziemy w stanie sprawdzić temperaturę dysku, ewentualne błędy, uszkodzone sektory czy też inne krytyczne błędy. W ten sposób łatwo zorientujemy się, że z naszym dyskiem nie dzieje się dobrze.

W przypadku, gdy jednak dojdzie do awarii nie warto próbować odzyskać danych na własną rękę. Powierz to zadanie specjalistycznemu laboratorium odzyskiwania danych. Z dużo większym prawdopodobieństwem nie tylko twoje bazy danych zostaną odzyskane, ale również pozostałe pliki takie jak zdjęcia filmy czy dokumenty.

Źródło: morele.net