Rekord prędkości internetu
15.06.2020 r.
Nowy rekord prędkości internetu! Przepustowość sięgnęła aż 44,2 terabitów na sekundę.
Przesył danych staje się coraz szybszy, a ty zastanawiasz się jak wykorzystać jego potencjał? Zarządzaj odpowiednio swoją siecią informatyczną !
Uczeni z Uniwersytetu Monasha, Uniwersytetu Swinburne’a oraz Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne (RMIT) opracowali technologię światłowodową ulepszoną mikrowłókna. Zmierzono prędkość transmisji danych i osiągnięto niewyobrażalną przepustowość 44,2 terabitów na sekundę. Jest to światowy rekord w zakresie przepustowości pojedynczego światłowodu z jednego chipu, co stanowi ogromny przełom.
Testowany chip może pomóc w lepszym wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury sieci – przekonują inżynierowie. Może on pomóc sprostać wymaganiom dotyczącym wzrostu ilości przesyłanych danych, czego możemy się spodziewać w nadchodzących latach ze względu na ogromną liczbę internautów, pracę zdalną, kontakty towarzyskie w sieci i transmisję strumieniową. Musimy być w stanie skalować przepustowość naszych połączeń internetowych – stwierdził dr Bill Corcoran z Monash University.
Wyniki badań ukazały się w „Nature Communications”.
Fenomen nowego mikrowłókna - Układ optyczny został zaprojektowany jako mikrowłókno, które jest umieszczane w światłowodzie. Mikrowłókno rozbija światło, wytwarzając setki sygnałów podobnych do laserowych, a każdy z nich może być wykorzystywany jako własny kanał komunikacyjny – opisują naukowcy.
Innymi słowy badaczom udało się zastąpić wiązki laserów jednym generatorem, który można dostroić do kształtowania całej tęczy fal świetlnych. Test został przeprowadzony na 76,6 km nieużywanych światłowodów pomiędzy kampusem Uniwersytetu RMIT w Melbourne a kampusem Clayton University w Monash.
Podczas testów zespół odkrył, że można zmaksymalizować ilość danych dla każdego kanału, co dało maksymalną przepustowość na poziomie 44,2 terabitów na sekundę. W idealnych warunkach z odpowiednim systemem, pozwoliłoby to na pobranie 1 000 filmów w ciągu jednej sekundy. Wszystko w wysokiej rozdzielczości.
Autorzy badań mają nadzieję, że niedługo uda się stworzyć chipy, które umożliwią osiągnięcie tego rodzaju szybkości transmisji danych w istniejących łączach światłowodowych, przy minimalnych kosztach. Można sobie wyobrazić że technologia ta stanie się na tyle tania i kompaktowa, że będzie mogła być wykorzystywana do celów komercyjnych przez ogół społeczeństwa w miastach na całym świecie – przekonuje Mitchell.
Źródło: https://dzienniknaukowy.pl/nowe-technologie/442-terabitow-na-sekunde-rekord-predkosci-internetu-pobity