IT-Connection Sp. z o.o.

ikona tel. 530 303 355
ikona biuro@it-connection.pl

Robot - duchowy przewodnik

25.09.2019 r.

zdjęcie

Robot duchowym przewodnikiem?

Świątynia Koda-Ji w Kioto zyskała robota-kapłana do recytowania buddyjskich kazań i pism świętych, aby zachęcić młodszych wyznawców. Nie jest to jedyny powód. Robot ma zachęcić osoby nie związane z buddyzmem do zapoznania się z tą religią. Tenso Goto główny zarządca świątyni uważa, że  jeśli mówi obraz Buddy, nauki buddyzmu prawdopodobnie będą łatwiejsze do zrozumienia. Świątynia współpracowała z zespołem robotyków na Uniwersytecie Osaka i na początku tego roku zaprezentowała humanoida o imieniu „Mindar”, którego wartość wynosi około 1 miliona dolarów.

 Wysoki na 6 stóp krzemowo-aluminiowy robot, ważący 60 kg został zaprojektowany na wzór buddyjskiego bóstwa miłosierdzia, Kannona Bodhisattwie. Recytuje znane japońskie pismo „Sutra Serca” po japońsku, którego angielskie i chińskie tłumaczenia są wyświetlane turystom na ekranie.  Jego kazania trwają po około 25 minut. 

Sami Japończycy pozytywnie odnoszą się do tego pomysłu. Osoby z zachodu nie przyzwyczajone do takich rozwiązań porównały robota do „potwora Frankensteina” w odróżnieniu od Japończyków, którzy nie mają uprzedzeń do robotów.

 Robot na wzór Kannona Bodhisatwy nie umrze i będzie się rozwijał i aktualizował. Buddyzm zasadniczo polega na podążaniu ścieżką Buddy, a robot może uratować każdego, kto szuka pomocy. „Oczywiście maszyna nie ma duszy, ale wiara buddyjska nie polega na wierze w Boga. Chodzi o podążanie ścieżką Buddy, więc nie ma znaczenia, czy reprezentuje ją maszyna, skrawek żelaza czy drzewo. Ma on uratować każdego, kto szuka pomocy. Współczesne społeczeństwo wywołuje inne rodzaje stresu, ale cel tak naprawdę nie zmienił się przez ponad 2000 lat” - powiedział mnich Tenso Goto.

Źródła:

https://www.japantimes.co.jp/news/2019/02/23/business/tech/robotic-kannon-unveiled-kyoto-temple/#.XYsxmWYwjIU

https://www.ibtimes.com/mindar-robot-teaches-heart-sutra-japans-buddhist-temple-2815753